login   |    register
Zvezda [ MORE REVIEWS ] [ WEBSITE ] [ NEW STORIES ]

In-Box Review
135
BMW R 75

by: Alguhan Akşar [ WAMPUM ]


Originally published on:
Turkorama

Ambalaj

Küçük, figürlerin sunulduğu kadar küçük bir kutuda geliyor elimize bu kit. Kutunun üzerinde Rusya’da bir yerlerde olduklarını gösteren temiz bir illüstrasyon. Kutunun içerisinden naylon torba içinde iki gri renkli çerçeve çıkıyor. Bu çerçevelerden biri motosikletin parçalarını, diğeri de 3 tane figürün parçalarını içeriyor. Dekaller bize iki seçenek sunuyor; biri 1941’de bir birlik, diğeri de 1943’de. Bu yıllarda nedir ne değildir diye soracak olursanız, Rusça bilen birine bu kitin yapım kılavuzunu tercüme ettirmeniz gerekecek. Yapım kılavuzunda tek İngilizce içeren bölüm, boya referanslarındaki Model Master boyalarının olduğu yer. Buna rağmen çizimler oldukça temiz detaylı, kılavuzu okumadan da maketi yapabilirsiniz yani J. Bu Zvezdalar bana Rusya’dan geldiği için herhalde yapım kılavuzlarında Rusçadan başka lisan yok. Dünyanın diğer köşelerinde bu şekilde satmıyorlardır diye tahmin ediyorum.
Detaylar

Figürler de motosiklet de ihtiyacı olan aksesuarlara sahip bu kitte. Plastik, diğer Zvezdalarda da gördüğüm gibi temiz, kolay yapışan ve kolay tesviye edilebilen bir cinsten. Ancak gene de enjeksiyondan artıkları her parçada mevcut, yapıştırmadan evvelki tesviye uzun sürecek. Figürden biri motosikleti kullanan ve elinde harita tutan bir pozisyonda ki harita bu kitin içine mevcut değil, bir diğeri motosikletin sepetinde, makineli tüfekçi, o da elinde bir dürbün tutuyor. Üçüncü figür ise ayakta ve elinde tüfeğini tutar pozisyonda.

Motorsikletin bitmiş hali güzel olacağa benziyor ama aynı şeyi figürler için söylemek mümkün değil. Zira yüz ifadeleri ve kıyafet detayları bence zayıf. Buna bir de plastik artıklarının tesviyesini eklerseniz…Dekallerde bir sorun yaşamayacağımı tahmin ediyorum, kaliteli gözüküyorlar.

Sonuç

Kolay toplanabilecek bu kitte, motosikletin detayları iyi ama figürler zayıf. 2. Dünya Savaşının hemen hemen her devresinde rastlanan bu motosiklet bir çok dioramada kullanılabilir. Fiyatı da makul seviyelerde. Figürleri de yapıp bitirip dioramamıza ve motosikletimize uydurabilirsek kullanabiliriz.

Click here for additional images for this review.

SUMMARY
İkinci Dünya Savaşında, bir çoğu BMW tarafından üretilen motosikletler, Almanlar tarafından bolca üretilip kullanıldı. Bu motosikletler genelde keşif, devriye ve kurye birliklerince kullanılıyordu. Rus üretici Zvezda’nın bu BMW R75 kitini tanıtayım.
  DÖKÜM KALİTESİ:50%
  DETAYLAR:60%
Percentage Rating
60%
  Scale: 1:35
  Mfg. ID: 3528
  Suggested Retail: 6,5 YTL
  Related Link: Zvezda 3528 BMW R 75
  PUBLISHED: Mar 04, 2005
  NATIONALITY: Germany
NETWORK-WIDE AVERAGE RATINGS
  THIS REVIEWER: 85.07%
  MAKER/PUBLISHER: 83.57%

About Alguhan Akşar (wampum)
FROM: TEKIRDAG, TURKEY / TüRKçE

Born in 1973, Istanbul.I'm married and I have two lovely sons. As a son of a modeller I've built many aircraft models when I was just a little kid. Then by my father's suggestions I've built some sailing ships in large scales. Later my favorites were 1/35 dioramas, mostly WW2 German till I met the ...

Copyright ©2020 text by Alguhan Akşar [ WAMPUM ]. Images also by copyright holder unless otherwise noted. Opinions expressed are those of the author(s) and not necessarily those of AeroScale. All rights reserved.


   

What's Your Opinion?


Photos
Click image to enlarge
  • bmw1
  • bmw2
  • bmw3
  • bmw4