login   |    register
Zvezda [ MORE REVIEWS ] [ WEBSITE ] [ NEW STORIES ]

In-Box Review
135
StuG III Ausf. F

by: Alguhan Akşar [ WAMPUM ]


Originally published on:
Turkorama

Kutu

Kutu bidiğimiz zvezda tanklarının kutusu, irice. Üzerinde güzel bi illüstrasyon var. İçinden poşetlenmiş vaziyette, parçaları içeren plastik çerçeveler çıkıyor. Bunlardan ayrı aracın alt gövdesi ve sağ ve sol vinil paletler var. Yapım şeması anlayamayacağımız kadar kötü değil ama biraz daha detaylı olabilirdi. Bir de yalnızca Rusça yazılmasa daha iyi olurdu tabii. Dekaller aracın “StuG Brigaden 203” e bağlı olduğunu gösteriyor. Photo-etched parça yok.
Detaylar

Plastik temiz ama biraz kırılgan. Enjeksiyon artıkları had safhada olmasa da bazı çerçevelerde biraz fazla. Halen bitiremediğim StuG III Ausf B ile aynı seriden olan bir üretim. Bu biraz daha temiz. Parçalar kolay tesviye ediliyor. Pek aralık bırakmadan birleşiyorlar.

Vinil paletlerde enjeksiyon artıkları biraz daha fazla ve temizlenmesi güç oluyor. Bundan sonra yerine takılması ve istenilen şekilde sarkıklık verilmesi kolay olduğundan unutturuyor temizlik aşamasının can sıkıntısını. Alet edevat sandığı, kürek, kazma gibi detaylar güzel, hepsi yerine kolayca oturuyor. Boyama kılavuzu gerçeğine uygun. Dekaller kaliteli ve sağlam.

Sonuç

Yapımı zevkli, güzel bir kit. Geçen sene aldığım bu makete yaklaşık 10€ verdim. Aldığım adamın elinde 2 sene kadar beklemiş. Artık üretilmiyor diye biliyorum, üreticinin kataloğundan çıkarılmış. O yüzden güncel fiyatı hakkında bir bilgim yok. Fiyat, kalite ve bu maketle ne yapacağımı karşılaştırdığımda beni tam manasıyla tatmin eden bir alışveriş olduğunu söyleyebilirim.
SUMMARY
Kitin üreticisi Rusya’dan Zvezda. Kit şu anda firmanın ürün kataloglarında görülmemekle beraber kısa sürede tekrar Zvezda ve ya bir başka firma tarafından üretileceği kanaatindeyim. Hepinizin bildiği gibi Italerinin kalıplarını kullanıyorlar. Bu StuG’lara ayrı bir merağım var. İkinci dünya savaşında Almanlar hareketli tareti olmadığından, hem maliyeti ,hem üretimi çabuk ve kolay olan bu araçlardan çok sayıda üretmişler. Türkçe’de “kundağı kendinden motorlu top” olarak adlandırılan bu silah, taretsiz ve son derece hızlı bir top olduğu için kamuflajı kolay harika bir saldırı ve pusu aracıydı. Bu da zengin ve hareketli bir diorama yapmak için iyi bir avantaj sağlıyor.
  DÖKÜM KALİTESİ:60%
  DETAYLAR:80%
Percentage Rating
70%
  Scale: 1:35
  Mfg. ID: 3549
  Suggested Retail: 19.99 USD
  Related Link: StuG III Ausf. F 1/35
  PUBLISHED: Feb 16, 2005
  NATIONALITY: Germany
NETWORK-WIDE AVERAGE RATINGS
  THIS REVIEWER: 85.07%
  MAKER/PUBLISHER: 83.57%

About Alguhan Akşar (wampum)
FROM: TEKIRDAG, TURKEY / TüRKçE

Born in 1973, Istanbul.I'm married and I have two lovely sons. As a son of a modeller I've built many aircraft models when I was just a little kid. Then by my father's suggestions I've built some sailing ships in large scales. Later my favorites were 1/35 dioramas, mostly WW2 German till I met the ...

Copyright ©2020 text by Alguhan Akşar [ WAMPUM ]. Images also by copyright holder unless otherwise noted. Opinions expressed are those of the author(s) and not necessarily those of AeroScale. All rights reserved.


   

What's Your Opinion?


Photos
Click image to enlarge