login   |    register
ICM Holding [ MORE REVIEWS ] [ WEBSITE ] [ NEW STORIES ]

In-Box Review
135
Pz.Kpfw. V Panther Ausf.D

by: Alguhan Akşar [ WAMPUM ]


Originally published on:
Turkorama

giriş

Bu kit ilk üretilen 300 adet Panter tankından birinin modelini sunuyor bize. Kursk’da, temmuz 1943’de cereyan eden, tarihin en büyük tank muharebesine katılan Panterlerden biri bu. Bu ilk dönem Panter Ausf D modelinin özelliklerini bu makete gayet güzel yansıtmışlar; gerçekçi bir maket olduğuna inanıyorum. Yer aldığı savaşı da göz önünde bulundurursak, Kursk dioraması yapmak isteyen ikinci dünya savaşı modelcileri için güzel bir seçim.

kutu

Maket, kaliteli ve sağlam bir kutunun içerisinde naylon torbada sunulmuş. Kutu üzerindeki ilüstrasyonlar gayet güzel. Yapım kılavuzu İngilizce ve Rusça olarak hazırlanmış. Önemli yerler kırmızı işaretlerle belirtilmiş. Anlaşılmayacak bir bölümü yok. Dekaller tankımızı iki ayrı birlikte sunmamıza olanak tanıyor. Bunlardan biri “Grossdeutschland” tümeni ki tam Kursk’a göre. Yalnız dekaller klasik Rus malı dekallere benziyorlar; kalın ve kalitesiz. Ama dekallerin sevindirici bir yanı var; sağ-sol ayrımını yapmışlar.

detaylar

Torbayı açıp da plastik çerçeveleri incelediğimde ilk gözüme çarpan, parçaların üzerindeki ince yağ tabakası oldu. Kiti toplamaya başlamadan evvel parçaların iyice deterjanla yıkanmasında fayda var. Yeni bir kit oluşu parçalardaki döküm kalıntılarının en az seviyede olmasından da belli. Kalıplar henüz yeni.
Parçalar bu döküm kalıntılarını içermediğinden toplarken çok vakit kaybetmeyeceğim izlenimini veriyor, ilk izlenim bu yönde iyi. Alt ve üst gövde parçalarını kontrol amaçlı bir araya getirdiğimde ucuca oturduklarını gördüm.
Parça detayları bence gayet güzel verilmiş. Plastik piyasadaki kaliteli Tamiya veya Dragon plastiğine benziyor. Tesviyesi ve yapıştırılması kolay olacak gibi.
Palet parçaları siyah plastikten üretilmiş, nispeten biraz daha fazla döküm artığı var üzerlerinde.

sonuç

Bu kiti aldığınızda sunmuş olduğu kalitenin yanı sıra bu çok rağbet gören Panter versiyonuna da sahip oluyorsunuz. İnternette satış yapan değişik model mağazalarında bu kitin fiyatı 20 ile 35 € arasında değişmekte. Kalitesi ile bu fiyata satılabilir kanaatindeyim. Ben Romanya’da bu kiti 15€ civarında bir fiyata aldım. Bana kalırsa her tank modelcisinin yapmaktan ve sahip olmaktan hoşlanacağı bir kit.

SUMMARY
Piyasaya 2005 yılının haziran ayında sürülen bu kit, zırhlı araç modelcileri tarafından hayli beğenildi.
  DöKüM KALITESI:80%
  DETAYLAR:80%
Percentage Rating
80%
  Scale: 1:35
  Mfg. ID: 35361
  Suggested Retail: 25 €
  Related Link: Pz.Kpfw. V Panther Ausf. D
  PUBLISHED: Nov 24, 2005
  NATIONALITY: Germany
NETWORK-WIDE AVERAGE RATINGS
  THIS REVIEWER: 85.07%
  MAKER/PUBLISHER: 84.86%

Photos
Click image to enlarge
 • panther011
 • panther013
 • panther014
 • panther015
 • panther016
 • panther017
About Alguhan Akşar (wampum)
FROM: TEKIRDAG, TURKEY / TüRKçE

Born in 1973, Istanbul.I'm married and I have two lovely sons. As a son of a modeller I've built many aircraft models when I was just a little kid. Then by my father's suggestions I've built some sailing ships in large scales. Later my favorites were 1/35 dioramas, mostly WW2 German till I met the ...

Copyright ©2020 text by Alguhan Akşar [ WAMPUM ]. Images also by copyright holder unless otherwise noted. Opinions expressed are those of the author(s) and not necessarily those of AeroScale. All rights reserved.


   

What's Your Opinion?


Photos
Click image to enlarge
 • panther006
 • panther007
 • panther008
 • panther009
 • panther001
 • panther002